poniedziałek, 23 października 2017

„Trzynaście powodów ”, czyli oblicze współczesnej młodzieży.


Czy przed każdym gestem, każdym słowem wypowiedzianym w kierunku drugiej osoby zastanawiamy się nad jego skutkami? Jestem przekonana, że nie. Nawet jeśli posiadamy dobrą duszę i nie mamy złych zamiarów, to każdy nasz czyn może być różnie interpretowany przez ludzi. Każdy człowiek inaczej reaguje na otoczenie. Jedni potrafią z dystansem odbierać wszystko, być obojętni  na słowa, a inni należą do grupy ludzi, których serce wypełnia wielka wrażliwość i przejmują się wszystkimi wypowiedziami innych.

Postrzeganie świata z różnych stron, różnorodność charakterów, kultur oraz przede wszystkim konsekwencje złych czynów i decyzji doskonale przedstawił Jay Asher w książce pt. „Trzynaście powodów”.

Jeden z głównych bohaterów, Clay Jensen znajduje przed drzwiami paczkę. W środku odkrywa taśmy magnetofonowe, na których słyszy głos Hannah Baker – dziewczyny z jego szkoły, która kilka dni wcześniej popełniła samobójstwo. Chłopak wysłuchuje trzynaście powodów, dla których doszło do śmierci jego rówieśniczki. Dowiaduje się o osobach, które są winne i do których Hannah miała ogromny żal za życia. Ku jego zaskoczeniu, Clay także jest bohaterem jednej z taśm. W ciągu jednej nocy odkrywa i wsłuchuje się w całe życie Hannah, które okazało się być jednym wielkim „zamieszaniem”. Poznał oblicze wielu ludzi ze swojego otoczenia, którzy na pozór byli idealni, lecz krzywdy wyrządzone przez nich innym ludziom były niewybaczalne. Dowiedział się o swoim nieświadomym współudziale i pomocy Hannah do drogi na tamten świat. Jego życie od tamtej pory ogromnie się zmieniło. Nie potrafił okazać skupienia, wyruszał w samotne wędrówki, odsłuchiwał ponownie głos Hanny, mając nadzieję, że po odłożeniu taśmy może spokojnie do niej zadzwonić i usłyszeć jej głos na żywo. Clay darzył Hannę głębokim uczuciem, co sprawiło, że jeszcze bardziej cała sytuacja go dręczyła.

Dzieło Jaya Ashera świetnie ukazuje problemy współczesnej młodzieży. Opisane są w nim wszelkie bunty, przeżycia, różnice pokoleniowe i sposób odbierania świata przez młodzież. Serdecznie zachęcam każdego do zapoznania się z tą twórczością Ashera, bo daje dużo do myślenia i skłania refleksji.

Dzieło zostało zekranizowane w formie serialu, który składa się z trzynastu odcinków. Serial odbiega od książki w wielu kwestiach, ale sądzę, że warto go także obejrzeć.

Aleksandra Moskwik