poniedziałek, 4 grudnia 2017

Jeden wybór może cię zniszczyć




Altruizm, Nieustraszoność, Erudycja, Prawość, Serdeczność… Na te pięć frakcji zostało podzielone społeczeństwo, znajdujące się w murach Chicago w książce Veronicy Roth pt. „Niezgodna”, będąca również tytułem trylogii, do której należą książki „Zbuntowana” i „Wierna”.



Każdy szesnastolatek musiał wziąć udział w teście predyspozycji, czyli poznania siebie i odkrycia swoich możliwości, które następnie miały być wykorzystywane w grupach społeczeństwa, a potem w krwawej ceremonii wybrać frakcję, z którą będzie się wiązał na całe życie i wspólnie z innymi członkami działał na rzecz wspólnoty. Osoba nienależąca do żadnej frakcji nazywała się Bezfrakcyjna i koniecznie musiała być wyeliminowana ze społeczeństwa. Istniało także całkowite przeciwieństwo bezfrakcyjnych, czyli niezgodni. Działali oni ponad innymi frakcjami i posiadali wiele cech, pochodzących z niejednej grupy. Ich istnienie było jeszcze gorzej odbieranie, niż bezfrakcyjnych. Ludzie uważali, że niezgodni powinni całkowicie zniknąć ze świata, co było bardzo brutalne. Niezgodni posiadali jeszcze większą siłę, a ich postać uważana była za niesprawiedliwą i chcącą wyrządzenia wszelkich nieprzyjemności wobec świata.

Główna bohaterka – Beatrice Prior podczas ceremonii dokonała wyboru, który zaskoczył ją samą, Nieustraszoność. Od dziecka podziwiała osoby, będące strażnikami bezpieczeństwa, a ich siła i umiejętności bardzo jej imponowały. Mimo tego, że doskonale zdała testy nieustraszoności, miała jedną wadę – była Niezgodna, lecz jej znajomości i spryt pomogły. Życie nastolatki od tamtej pory diametralnie się zmieniło. Musiała pogodzić swoją altruiczną duszę z bezlitosną walką o przetrwanie, zmierzyć się ze swoimi najgłębszymi lękami, a przede wszystkim przekonać się, czy w nowym życiu, które wybrała, jest miejsce na miłość.
W mieście wybuchła okrutna walka między frakcjami, a na Tris czekało zadanie – strzeżenie swojej tajemnicy, bo wiedziała, że inaczej czeka ją śmierć. 

Gorąco zachęcam do przeczytania trylogii Veronicy Roth.  „Niezgodna” należy do grupy książek, które czyta się bardzo łatwo i wręcz przyjemnie. Emocje towarzyszące mi podczas czytania były różne – chwile grozy, ale też nie zabrakło wzruszeń i chwili napięcia. Opisana w tekście walka o siebie, na przekór wszystkim i wszystkiemu, sięganie po swoje marzenia, mierzenie się ze swoimi słabościami oraz wielka determinacja, robi ogromne wrażenie. Książka naprawdę godna polecenia.

Aleksandra Moskwik